Dysk twardy komputera

Dysk twardy SSD a HDD – jakie różnice? Jak wybrać dysk twardy?

Przeglądając oferty komputerów i laptopów, często spotykamy się z opisem parametrów, w tym to jaki typ dysku twardego posiada dany sprzęt. Najczęściej mamy tutaj do czynienia z dwoma jego typami – dyskiem SSD oraz HDD. Czym się między sobą różnią? Który tym dysku twardego będzie lepszy?

Jakie są rodzaje dysków twardych?

Każdy, nawet największy laik w temacie komputerów zdaje sobie sprawę z tego, że dysk twardy jest jednym z najistotniejszych elementów urządzenia. To on odpowiada za gromadzenie plików użytkownika i na nim zawarty został cały system operacyjny i wszystkie oprogramowania, dzięki którym możemy korzystać z komputera stacjonarnego czy laptopa. Ma on wiele właściwości, oprócz przechowywania danych, wybór rodzaju tego podzespołu będzie miało niebagatelny wpływ na jego płynność działania, szybkość oraz awaryjność. Wyróżniamy trzy typy dysków twardych:

  • SSD – z ang. Solid-State Drive to nowsze rozwiązanie, oparte na dyskach półprzewodnikowych
  • HDD – z ang. Hard Disk Drive, który zaliczany jest to tradycyjnego typu dysku twardego, magnetycznego dysku talerzowego
  • SSHD – mówiąc krótko to hybrydowe połączenie dysku HDD z dodatkowym dołączonym do tego dyskiem SSD

Dysk twardy SSD – czym się wyróżnia

Dysk SSD jest typem dysku nowszym, opartym na półprzewodnikach. Jego podstawową cechą jest przede wszystkim mniejszy, bardziej kompaktowy rozmiar o lekkiej wadze. Zbudowany jest z kości NAND, mają więc bardzo prostą konstrukcję, a tym samym także mniejszą awaryjność. To sprawia, że działają też znacznie szybciej i co istotne – są cichsze, z racji tego, że nie mają części ruchomych. Minusem może być jednak dość wysoka cena tego elementu, a także często znacznie mniejszą pojemnością.

Pływa kompytera

Dysk twardy HDD – właściwości

Ten typ dysku zalicza się do standardowego, który wykorzystywany jest od lat w większości sprzętów komputerowych. Jego konstrukcja jest większa i bardziej skomplikowana i opiera się na działaniu ruchomych talerzy, które zajmują się odczytywaniem danych. Z tego też względu są głośniejsze w trakcie pracy, jak również wolniejsze. Z racji na większą ilość ruchomych elementów są także bardziej awaryjne i łatwiej je uszkodzić. Z plusów dysków HDD można wymienić jednak niską cenę, dużą czy wręcz bardzo dużą pojemność, a także dobry stosunek ceny względem oferowanej pojemności.

Który dysk twardy wybrać?

Jak widać, oba dyski twarde mają swoje wady i zalety, które poniekąd są też swoimi przeciwnościami. Dlatego też wybierając sprzęt komputerowy, należy zastanowić się nad tym, który z rodzajów dysków będzie dla nas najodpowiedniejszy, biorąc pod uwagę to, do jakich celów będzie wykorzystywany. Jeżeli cena nie jest dla nas przeszkodą, przy czym chcemy komputer kompaktowy, szybki w uruchamianiu i cichy, wówczas dysk SSD będzie idealnym rozwiązaniem.

W przypadku, gdy bardziej zależy nam na zbieraniu i archiwizowaniu danych, gdzie pojemność jest istotna, w tym mamy ograniczony budżet, wówczas to dysk HDD będzie lepszym wyborem. To samo dotyczy się sytuacji, gdy posiadamy już komputer nieco starszej generacji i planujemy wymienić w nim dysk – HDD sprawdzi się lepiej, ponieważ współpraca nowszego dysku ze starymi podzespołami, niewiele zmieni.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>